Kεντρική Σελίδα  / Αρθρο

F3000: Η νίκη στον Sperafico, ο τίτλος στον Wirdheim 2/8/2003 9:03 μμ

Ricardo Sperafico
Ο νικητής Sperafico παίρνει την καρό σημαία
Ο Ricardo Sperafico ήταν ο νικητής του αγώνα της F3000 στο Hockenheim αλλά η μέρα ανήκει στον Bjorn Wirdheim. Ο Σουηδός τερμάτισε στην 2η θέση και εξασφάλισε μαθηματικά τον τίτλο της επίσημης ακαδημίας της Formula 1 αφού ο βασικός διώκτης του Giorgio Pantano δε κατάφερε κάτι καλύτερο από την 7η θέση.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τον Sperafico να μετατρέπει την pole position του σε πρωτοπορία. Πίσω του ο Liuzzi κράτησε για μόλις μισό γύρο τη 2η θέση πριν ο Wirdheim τον περάσει, τη στιγμή που ο Pantano έχανε τις θέσεις την μια μετά την άλλη. Στον 4ο γύρο ο Liuzzi προσπάθησε αποτυχημένα να επανακτήσει την 2η θέση με αποτέλεσμα να τον περάσει ο ομόσταυλός του Friesacher. Μπροστά ο Sperafico συνέχισε ανενόχλητος με τον Wirdheim να μη δείχνει καμία διάθεση να πιέσει αφού ήξερε ότι η 2η θέση του αρκούσε για να στεφτεί πρωταθλητής. Έτσι το ενδιαφέρον των θεατών τράβηξε η μάχη των Liuzzi και Bell με τον Αμερικάνο για μια ακόμη φορά να δικαιώνει τη φήμη του μαχητή που τον ακολουθεί. Τελικά, μετά από 33 γύρος η καρό σημαία βρίσκει τους Sperafico, Wirdheim και Friesacher στις 3 πρώτες θέσεις, τον Liuzzi να κρατάει πίσω του τον Bell και τους Schmidt, Pantano και Janis να συμπληρώνουν τη βαθμολογούμενη 8αδα. Ειδικά για τον Pantano η απογοήτευση ήταν μεγάλη καθώς ουσιαστικά η κακή του απόδοση στους πρώτους γύρους της κούρσας ήταν αυτή που χάρισε τον τίτλο στον Wirdheim 2 αγώνες πριν το τέλος.

Επόμενος γύρος του πρωταθλήματος για το πρωτάθλημα στις 23 Αυγούστου στο Hungaroring.