Kεντρική Σελίδα  / Αλλοι Αγώνες  / Νέα  / Αρθρο

Θετικό ξεκίνημα για την Mouhritsa Racing Team 27/10/2008 3:12 μμ

Κώστας Παπαντώνης
Αλέξανδρος Αννίβας
Ο Kώστας Παπαντώνης (δεξιά) στο βάθρο
H Mouhritsa Racing Team με βασικό σπόνσορα το House of Portier εκπροσωπήθηκε επάξια από τους 3 οδηγούς του (2 Έλληνες και ένας από τα Εμιράτα) την Παρασκευή που μας πέρασε (24 Οκτωβρίου) στον 1ο γύρο του πρωταθλήματος τουρισμού των Ηνωμένων Αραβικών Εμιράτων.

Οι δυο Έλληνες οδηγοί Κωνσταντίνος Παπαντώνης και Αλέξανδρος Αννίβας προσπάθησαν αρκετά και κατάφεραν να βρεθουν στο βάθρο.

Πιο συγκεκριμένα την Πέμπτη ο Κώστας με το SEAT Leon Supercopa προετοιμασμένο από την SEAT SPORT ήταν συνεχώς ταχύτερος του συναγωνισμού όχι μόνο στην κλάση του αλλά και στη γενική.

Ένα πρόβλημα με το Renault Clio Χ-85 cup, από λάθος συνεννόηση μεταξύ των μηχανικών της ομάδας και έλλειψη ανταλλακτικών από τον τοπικό αντιπρόσωπο της Renault στα Εμιράτα ο δεύτερος οδηγός, Αλέξανδρος Αννίβας, δεν μπόρεσε να πραγματοποιήσει δοκιμές την Πέμπτη.

Την Παρασκευή, μετά από ολονύχτιες προσπάθειες να βρεθεί ανταλλακτικό παρμπρίζ για το Clio και έπειτα από αρκετές συζητήσεις με τους τεχνικούς εφόρους επιτράπηκε η συμμετοχή στον αγώνα. Στις ελεύθερες δοκιμές ο Κώστας ήταν σταθερά ταχύτερος όλων με το SEAT, 2,5 δευτερόλεπτα από τον δεύτερο, John Simmons (με το ίδιο αυτοκίνητο) ενώ ο Αλέξανδρος με το Clio ήταν 4ος στην κλάση του και 13ος γενικής κατάταξης από τα 26 αυτοκίνητα που συμμετείχαν.

Στις κατατακτήριες δοκιμές, ο Κώστας επικράτησε και πάλι κατακτώντας την pole position με δεύτερο τον Karim Al Azhari (Porsche 996 GT2) και τρίτο τον Mohammed Al Fallasi με Corvette C6 Z06.

O Αλέξανδρος με το Clio, ήταν 12ος γενικής κατάταξης και 4ος στην κλάση του, πίσω από τον Mohammed Al Owais με Honda Civic, τον Zlatko Mulabegovic με Honda Integra και τον team mate του, Khalid Al Mutawa με Clio X-85 Cup.

Στον πρώτο αγώνα δόθηκαν πολλές μάχες τροχό με τροχό, με την πρώτη θέση να αλλάζει συνέχεια χέρια, σχεδόν σε κάθε γύρο, μεταξύ των 4 πρώτων. Τελικός νικητής ανακηρύχθηκε ο Karim Al Azhari με Porsche 996 GT2, δεύτερος τερμάτισε ο Mohammed Al Fallasi με Corvete C6 Z06 και τρίτος γενικής κατάταξης αλλά και πρώτος στην κλάση του κατετάγη ο Κώστας Παπαντώνης με το SEAT Leon Supercopa.

Στην 4η κλάση (έως 2000 κ. εκ.) ο Αλέξανδρος έδωσε αρκετές μάχες τόσο στην κλάση του, όσο και για τη γενική κατάταξη καθώς μια κακή εκκίνηση τον έριξε 17ο γενικής και 9ο στην κλάση του.

Κατά την διάρκεια των 15 γύρων που διήρκεσε ο αγώνας, κατάφερε να ανακάμψει και τελικά να τερματίσει 3ος στην κλάση του και 9ος γενικής. Με πρώτο τον Mohammed Al Owais με Honda Civic και δεύτερο τον Zlatko Mulabegovic με Honda Integra.

Στο δεύτερο αγώνα της ημέρας οι πρώτες θέσεις της γενικής κατάταξης και οι μάχες στην κορυφή έμοιαζαν με replay του 1ου αγώνα μόνο που οι μάχες ήταν εντονότερες. Κάθε γύρος που περνούσε ήταν σα να ανακατεύεις τραπουλόχαρτα και για μια ακόμα φορά οι πρώτοι πέρασαν την γραμμή τερματισμού με λιγότερο από 1 δευτερόλεπτο διαφορά μεταξύ του επικεφαλής και του 4ου. Έτσι, πρώτος γενικής κατάταξης ήταν ο Karim Al Azhari με Porsche 996 GT2, με δεύτερο τον Mohammed Al Fallasi με Corvete C6 Z06 και τρίτο (αλλά πρώτο στην κλάση του) τον Κώστα Παπαντώνη με το SEAT Leon Supercopa.

Στις πιο πίσω θέσεις, ένα μικρό μπέρδεμα μεταξύ του Simmons με SEAT Leon και του Eigel Heinning (Porsche 996 Turbo) που συνέβη μπροστά από τους πρωτοπόρους της κλάσης 4, διέκοψε τη μάχη του Αλέξανδρου με τους επικεφαλής της κλάσης του, ρίχνοντάς τον στην 7η θέση της κατηγορίας του από όπου τελικά κατάφερε να ανακάμψει και να τερματίσει 4ος της κλάσης, πίσω από τον team mate του, Khalid Al Mutawa (Clio X-85 Cup) και τους Al Owais (Honda Civic) και Zlatko Mulabegovic με Honda Integra να τερματίζουν 1ος και 2ος αντίστοιχα.

Ο επόμενος αγώνας θα διεξαχθεί στο διήμερο 14-15 Νοεμβρίου.